Ponovo mala matura

Mala matura sadašnjoj generaciji osmaka sve je izvesnija i jasnija. Ministar prosvete prof. dr Žarko Obradović sa pomoćnikom za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje Želimirom Popovim i Gordanom Čaprić iz Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, predstavili su krajem prvog nastavnog kvartala model završnog ispita u osnovnom obrazovanju i vaspitanju.

„Završni ispit koji se polaže na kraju osmog razreda, predviđen Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, prvi je završni ispit sa kojim se učenik susreće tokom školovanja, a ima funkciju svedočanstva o usvajanju temeljnih znanja, umenja i kompetencija tokom osnovnog obrazovanja“, izjavio je ministar Obradović. On je dodao da se ovogodišnji završni ispit neće mnogo razlikovati od dosadašnjih kvalifikacionih ispita za upis u srednju školu. To znači da će od ukupno 100 poena 40 nositi završni ispit, a 60 uspeh đaka tokom osnovnog školovanja. Završni ispit će se postepeno menjati od poznatih zadataka ka nepoznatim, te od polaganja samo dva testa iz srpskog jezika i matematike do finalnog završnog ispita 2013/2014. godine. Tada će se podrazumevati svi nepoznati zadaci i tri testa - srpski jezik, matematika i zajednički test iz predmeta: istorija, geografija, biologija, fizika i hemija. Završni ispit će se vrednovati prilikom upisa u srednje škole. Po rečima ministra, ove školske godine će na testovima iz srpskog jezika i matematike učenici osmog razreda imati 50 odsto potpuno poznatih zadataka, 25 odsto delimično poznatih i 25 odsto će biti nepoznati. Pomoćnik ministra Želimir Popov najavio je da će zbirke zadataka iz srpskog jezika i matematike biti dostupne do kraja prvog polugodišta, naglasivši da Završni ispit na kraju osnovne škole polažu svi učenici, za razliku od dosadašnjeg, kada su ga polagali samo učenici koji nastavljaju obrazovanje u četvorogodišnjoj srednjoj školi.