OBELEŽEN DAN ZAŠTITE PODATAKA O LIČNOSTI

PRIVATNOSTDeca i mediji u savremenom svetu, dečja prava, internet i bezbednost na njemu, samo su neke teme koje uče đaci starijih razreda kroz predmete Grđansko vaspitanje i Infromatika i računarstvo. Velika izloženost opasnostima elektronskih komunikacijama u kojima su svakodnevno, bila su povod da se u našoj školi na ovim časovima obeleži Dan zaštite podataka o ličnosti jer je zaštita podataka o ličnosti jedno je od temeljnih ljudskih prava. U Republici Srbiji zaštita ovog prava garantovana je Ustavom Republike Srbije i međunarodnim ugovorima. Prvi dokument koji na evropskom nivou koji uređuje obaveze država u odnosu na zaštitu podataka o ličnosti, Konvencija o zaštiti lica u odnosu na automatsku obradu ličnih podataka, otvoren je za potpisivanje 28. januara 1981. godine. Taj Dan obeležava se u svim zemljama Saveta Evrope, a Savet Evrope i Evropska komisija obeležavaju ga zajednički kao Evropski dan zaštite podataka o ličnosti. Zato su učenici ovaj Dan obeležili sa ciljem upoznavanja sa merama i naporima za podizanja svesti javnosti o značaju zaštite podataka o ličnosti i unapređenja primene principa zaštite podataka, kao i ukazivanja svim rukovaocima podataka na zakonske obaveze i odgovornost za kršenje prava.